Počet výsledků: 32

Otevřít filtraci

Děložní sliznice je jiný název pro endometrium. Viz také děloha, sliznice.

Rakovina děložní sliznice je lidové označení pro karcinom endometria. Viz také rakovina, děložní sliznice.

Zánět děložní sliznice neboli endometritida je obvykle způsobena infekcí v děložní dutině. Může být způsobena chlamydiemi, bakteriemi vyvolávajícími kapavku či tuberkulózu, nebo i bakteriemi žijícími normálně v pochvě. Endometritida se častěji vyskytuje po potratu nebo porodu. Častější je rovněž po dlouhém porodu nebo císařském řezu. Riziko vzniku endometritidy je vyšší po téměř jakémkoli zákroku, který se provádí přes děložní hrdlo. Mezi takové zákroky patří dilatace a kyretáž, biopsie děložní sliznice, hysteroskopie, zavedení nitroděložního tělíska (IUD) a porod (spíše po císařském řezu než po vaginálním porodu). Endometritida se může vyskytnout současně s jinými pánevními infekcemi, viz hluboký pánevní zánět. Viz také zánět, děložní sliznice (endometrium). Pozor: Endometritida není totéž co endometrióza!

Zánět ústní sliznice neboli stomatitida vzniká v důsledku porušení mikrobiální rovnováhy v ústní dutině. Ve zdravé ústní dutině žije v přirozené rovnováze nespočet mikroorganismů, především asi 300 druhů bakterií a různé kvasinky. Viz také zánět, ústní sliznice, mukozitida ústní dutiny.

Nosní sliznice (lat. tunica mucosa nasi) je sliznice vystýlající nosní dutinu. Nosní sliznice ohřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch, a její řasinky odvádějí prach a mikroorganismy (zachycené v hlenu) do hltanu. Viz také nos, sliznice.

Zánět nosní sliznice je jiný název pro rýmu. Viz také zánět, nosní sliznice.

Žaludeční sliznice (lat. tunica mucosa gastrica) je sliznice vystýlající vnitřek žaludku, která obsahuje velké množství žaludečních žláz. Žaludeční sliznice produkuje kyselinu chlorovodíkovou, pepsinogen (prekurzor pepsinu), vnitřní faktor a různé hormony. Žaludeční sliznice rovněž zodpovídá za potažení vnitřní strany žaludku silnou vrstvou hlenu, který chrání stěnu žaludku před účinky kyseliny chlorovodíkové. Viz také žaludek, sliznice, žaludeční žlázy.

Sliznice ústní dutiny je jiný název pro ústní sliznici. Viz také sliznice, ústní dutina.

Ústní sliznice (lat. tunica mucosa oris) je sliznice vystýlající ústní dutinu. Ústní dutina je někdy v přeneseném smyslu popisována jako „zrcadlo“, které odráží zdravotní stav člověka. Změny svědčící o onemocnění se projevují jako změny na ústní sliznici, které mohou odhalit systémová onemocnění, jako je diabetes mellitus nebo nedostatek vitaminů, nebo místní účinky dlouhodobého užívání tabáku nebo alkoholu. Ve srovnání s kůže má ústní sliznice tendenci hojit se rychleji a s menší tvorbou jizev. Terminologická poznámka: Pro ústní sliznici se používají rovněž označení sliznice ústní dutiny či sliznice dutiny ústní. Viz také ústní dutina, sliznice.

Zánět sliznice neboli mukozitida je se může vyskytnout v různých oblastech těla – například v ústní dutině, v krku, v nosní dutině, v žaludku, v pochvě, v oblasti řitního kanálu apod. Sliznice v různých částech těla slouží jako ochranná vrstva, která vystýlá různé duté struktury. V mnoha případech je zánět sliznice velmi bolestivý (například zánět žaludeční sliznice neboli gastritida). Mezi spouštěče zánětu sliznice často patří infekce; mohou se na něm však podílet i alergie nebo nedostatek některých vitaminů. Konkrétní příznaky zánětu sliznice se velmi liší, neboť závisí na oblasti těla, kde se zánět vyskytuje. Viz také zánět, sliznice, mukozitida.

Zobrazeno 1 až 10 z 32

Počet výsledků